[STRONA GŁÓWNA]

   

O SZKOLE

     
  Informacje o szkole  
  Dokumenty  
  Samorząd  
  Klasy  
  Zajęcia pozalekcyjne  
  Podręczniki  
  Galeria  
  W obiektywie  
  Multimedia  
     

OSIĄGNIĘCIA

     
  Wzorowi uczniowie  
  Sukcesy  
     

IMPREZY

     
  Kalendarz imprez  
  Zielona szkoła  
     

WSPÓŁPRACA SZKOŁY

     
  Projekty  
     

INNE

     
  Archiwum aktualności  
     
     


....::::  ARCHIWUM ROKU SZKOLNEGO 2022/2023  ::::....


ZIELONA SZKOŁA NAD MORZEM

29 maja uczniowie klas 4-8 wyruszyli na Zieloną Szkołę do miejscowości Wicie. Po dotarciu na miejsce, zjedzeniu obiadu i rozlokowaniu się w domkach poszliśmy na plażę powitać morze. Następnego dnia, korzystając z pięknej pogody, spacerowaliśmy po miejscowości, bawiliśmy się na plaży i na terenie ośrodka. Trzeciego dnia odbyliśmy rejs statkiem po Bałtyku. Kolejnego dnia pojechaliśmy do Jarosławca. Odwiedziliśmy muzeum bursztynu. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji i podziwialiśmy eksponaty wykonane z bursztynu. Po zakupieniu pamiątek wróciliśmy do ośrodka. Z okazji Dnia Dziecka wieczorem zajadaliśmy się pizzą i pieczonymi kiełbaskami oraz bawiliśmy się i tańczyliśmy w tym muzyki na dyskotece na świeżym powietrzu. W piątek wczesnym rankiem pełni wrażeń i radości udaliśmy się w drogę powrotną do Żar

 

20 czerwca 2023r. - www.ssp.zary.pl


ZIELONA SZKOŁA W KARPACZU.

W daniach 24 – 26 maja 2023r. uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich udali się na wycieczkę do Karpacza. Wyjazd był wyjątkowo udany. Zabawy w Western City, pobyt w Parku Miniatur zabytków Dolnego Śląska, zwiedzanie Muzeum Figur Woskowych dostarczyły wielu niesamowitych wrażeń. Całości dopełniły zabawy na świeżym powietrzu z widokiem na góry, słoneczna pogoda i zakupowe szaleństwo w sklepach z pamiątkami. Już myślimy o kolejnym wyjeździe.

 

20 czerwca 2023r. - www.ssp.zary.pl


DZIEŃ DZIECKA KLAS TRZECICH

Klasy 3 na Dzień Dziecka świętowały na pikniku. Zaprezentowały swoje talenty wokalne, piłkarskie, taneczne i plastyczne. Następnie w Wojskowym Szpitalu 105 uczyły się jak udzielać pierwszej pomocy, zapoznały się z pracą ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy tutejszego szpitala.

 

12 czerwca 2023r. - www.ssp.zary.pl


LAUREACI I FINALIŚCI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH:

Laureaci:
1. Wojciech Zalewski- laureat konkursu z języka angielskiego,
2. Maximilian Łopatka- laureat konkursu z języka niemieckiego,
3. Konrad Frank- laureat konkursu z fizyki.

Finaliści:
1. Milena Dziemidowicz- finalistka konkursu z języka angielskiego,
2. Jakub Chmielewski- finalista konkursu z matematyki.

Wszystkim laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy!

24 kwietnia 2023r. - www.ssp.zary.pl


WARSZTATY WIELKANOCNE W COTTBUS

Schule für Niedersorbische Sprache und Kultur w Cottbus zaprosiła naszych uczniów na warsztaty wielkanocne. Uczniowie zapoznali się z tradycjami wielkanocnymi na Łużycach oraz mieli okazję nauczyć się zdobienia jaj tradycyjną metodą z użyciem wosku pszczelego.

14 kwietnia 2023r. - www.ssp.zary.plLAUREAT LUBUSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

Uczeń klasy II C Maksymilian Świątkowski został laureatem finału wojewódzkiego Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE 2023. Jesteśmy dumni i cieszymy się razem z Maksem.

05 kwietnia 2023r. - www.ssp.zary.pl


ZAJĘCIA KÓŁKA KRAWIECKIEGO

Zajęcia kółka krawieckiego przyniosły uczennicom nową dawkę wiedzy i umiejętności. Tym razem postawiłyśmy na praktyczny użytek. Tak powstały wodoodporne kosmetyczki, które już niedługo dziewczyny będą mogły ze sobą zabrać na Zieloną Szkołę.
Wcześniejszym projektem nad którym pracowałyśmy były gumki do włosów. Dziewczyny mogły się przekonać, że nawet przy małych projektach, jak gumki do włosów trzeba się dużo napracować, aby efekt był zadowalający.
Poniżej efekty naszej pracy.
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci


31 marca 2023r. - www.ssp.zary.pl


FINALIŚCI PRO ARTE

Karol Solich z klasy IIIb i Melania Krupowies z klasy IIIc zostali finalistami wojewódzkiego konkursu plastycznego Pro Arte. Dodatkowo Melania otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy.

31 marca 2023r. - www.ssp.zary.pl


SUKCES MATEUSZA NA MISTRZOSTWACH POLSKI

Mateusz Rola po sukcesie w programie You Can Dance Nowa Generacja 2, w którym zdobył 3. miejsce, na Mistrzostwach Polski uzyskał wyniki:
1. Mistrz Polski- hip-hop duety.
2. Wicemistrz Polski- hip-hop solo.
3. Wicemistrz Polski- breaking.
4. II Wicemistrz Polski- popping.
Tym samym wytańczył bezpośredni awans na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata. Serdecznie gratulujemy!

29 marca 2023r. - www.ssp.zary.pl
PLANETY - EKSPEDYCJA DO UKŁADU SŁONECZNEGO

Społeczna Szkoła Podstawowa w Żarach jest partnerem projektu "Planety - ekspedycja do układu słonecznego" realizowanego przez stowarzyszenie Planetarium Cottbus.
Oprócz produkcji polskiej wersji wybranego programu planetarium dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostaną zorganizowane spotkania po obu stronach granicy.
W trakcie trwania projektu uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Żarach będą mieli okazję odwiedzić Planetarium w Cottbus oraz spotkać się na zajęciach warsztatowych z niemieckimi uczniami.

23 lutego 2023r. - www.ssp.zary.pl


#LaboratoriaPrzyszłości

Kółko krawieckie to nie tylko miło spędzony czas i poznanie technik szycia, ale przede wszystkim samodzielne uszycie różnorodnych projektów. Tym razem uczennice prezentują wodoodporne workoplecaki ściągane sznurkiem, które świetnie sprawdzą się na obuwie zmienne czy strój na wf.


21 lutego 2023r. - www.ssp.zary.pl


KLASY PIĄTE W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM

22 grudnia klasy piąte wybrały się do Muzeum Etnograficznego w Ochli na warsztaty bożonarodzeniowe. Dzieci wykonywały ozdoby świąteczne z papieru, piekły i dekorowały pierniki. Zwiedziły skansen i dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat tego miejsca. Wszystkim towarzyszyła radosna i świąteczna atmosfera. 

12 stycznia 2023r. - www.ssp.zary.pl


PATRYK LISIK LAUREATEM

Bardzo miło nam poinformować, że nasz uczeń Patryk Lisik został laureatem VII Ogólnopolskiego Konkursu dla Skrzypków, Altowiolistów, Wiolonczelistów, Kontrabasistów i Pianistów zorganizowanego w ramach festiwalu "Forte".

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


10 stycznia 2023r. - www.ssp.zary.pl


KONKURS PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH

21 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs piosenek świątecznych. W rywalizacji udział wzięli uczniowie klas III-VIII, którzy zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe. Zadaniem dzieci było przygotowanie piosenki bożonarodzeniowej, którą wylosowali wcześniej. Wszystkie klasy wykazały się dużym zaangażowaniem. W kategorii młodszych uczniów pierwsze miejsce zajęła klasa 3b, a w kategorii starszych- 6b. Wszystkim gratulujemy.

WIDEO 1: https://photos.app.goo.gl/FDyGkPeEVWLLVHMz5

WIDEO 2: https://photos.app.goo.gl/h274DBo46sbv6a2aA

 

10 stycznia 2023r. - www.ssp.zary.pl#LaboratoriaPrzyszłości

Uczniowie klas czwartych korzystając z długopisów 3D zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości podczas lekcji techniki tworzyli ozdoby świąteczne. Dzieci z radością i skupieniem wykonywali swoje prace.

21 grudnia 2022r. - www.ssp.zary.pl


DO COTTBUS NA JARMARK

15 grudnia klasy czwarte wybrały się do Cottbus na Jarmark Bożonarodzeniowy. Każdy mógł spróbować świątecznych specjałów kuchni niemieckiej oraz poczuć magię świąt. Uczniowie poradzili sobie z językiem niemieckim znakomicie. Wszystkim towarzyszył świąteczny nastrój.


21 grudnia 2022r. - www.ssp.zary.pl


#LaboratoriaPrzyszłości

Przez ostatnie tygodnie uczennice podczas kółka krawieckiego pracowały nad uszyciem nerki biodrowej. Każdy etap pracy wymagał wyjątkowego skupienia, precyzyjnego wycinania elementów oraz ich dokładnego zszywania. Dzięki temu projektowi uczennice nauczyły się również wyszywać zamek korzystając ze specjalnej stopki do wszywania zamków. Po ukończeniu prac, uczennice z dumą prezentowały uszyte przez siebie saszetki.


20 grudnia 2022r. - www.ssp.zary.pl


WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

Uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach świątecznych organizowanych przez Muzeum Pogranicza Śląsko- Łużyckiego. Podczas warsztatów przygotowywali ozdoby, które podarują najbliższym w czasie świąt.

20 grudnia 2022r. - www.ssp.zary.pl


WYJAZD KLAS ÓSMYCH DO TEATRU

13 grudnia klasy ósme pojechały do Teatru Polskiego we Wrocławiu na spektakl "Sen nocy letniej". Uczniowie z zachwytem podziwiali kreacje i grę aktorów. Po spektaklu udaliśmy się na urokliwy wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy. Dzieci kupowały smakołyki, pamiątki i ozdoby bożonarodzeniowe. Wszystkim nam udzielił się świąteczny nastrój i pełni wrażeń wróciliśmy do Żar.


19 grudnia 2022r. - www.ssp.zary.pl


ŚWIĘTO MATEMATYKI

10 grudnia w SP nr 1 w Żarach odbył się konkurs "Święto Matematyki". Wzięli w nim udział: Karolina Augustyniak, Bartosz Chmielewski, Konrad Frank, Maksymilian Kucharski, Bartosz Molenda, i Maciej Jaskulski. Konkurs składał się z dwóch części: zespołowej i indywidualnej. Z radością informujemy, iż pierwsze miejsce zajęła Karolina Augustyniak, drugie Konrad Frank, a trzecie Bartosz Chmielewski. Nasi uczniowie zajęli także czwartek miejsce drużynowo. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

14 grudnia 2022r. - www.ssp.zary.pl


SUKCES NA FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK

Niezmiernie miło nam poinformować, iż Amelia Koman zdobyła tytuł laureata w kategorii klas 4-6, a Pola Michalewicz otrzymała wyróżnienie w kategorii klas 1-3 w ramach Miejskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Naszym uczennicom serdecznie gratulujemy.

 

14 grudnia 2022r. - www.ssp.zary.pl


MIKOŁAJKI

6 grudnia, jak co roku, jest dniem, na który czekają dzieci na całym świecie. U nas także był dniem wyjątkowym. Rano uczniowie poszli do kina i wspaniale bawili się, oglądając film pt.: ”Dziwny świat”, a gdy wrócili do szkoły, okazało się, że Mikołaj zostawił dla nich niespodziankę. Musiał mieć pomocników, bo prezenty dostały wszystkie dzieci. Radość była ogromna, a uśmiech z twarz naszych maluchów nie znikał przez cały dzień.

13 grudnia 2022r. - www.ssp.zary.pl


ANDRZEJKI 2022

30 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły przenieśli się do magicznego świata wróżb i zabaw andrzejkowych. Była to świetna okazja do poznania tradycji związanych z andrzejkami. Lanie wosku, wróżenie z butów, magiczne liczby, wróżba z kubeczkami, ciasteczka z przepowiednią przyniosły dzieciom wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy. Następnie odbyła się dyskoteka oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

06 grudnia 2022r. - www.ssp.zary.pl


SPORTOWE SUKCESY

Z radością informujemy, iż w wojewódzkich półfinałach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży nasze drużyny zajęły:
I miejsce w badmintonie dziewcząt w składzie Lena Kozdroń, Pola Świdkiewicz, Antonina Pogorzelec,
II miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w badmintonie chłopców w składzie Bartosz Molenda, Jan Lemański, Bartosz Krupa,
III miejsce w Igrzyskach Dzieci w badmintonie chłopców w składzie Szymon Molenda, Jakub Przychodzeń.
Nasi uczniowie tym samym awansowali do finałów wojewódzkich. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

30 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


I MIEJSCE W SZACHACH

Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w składzie: Katarzyna Dębiec, Michał Szer, Jakub Chmielewski i Tobiasz Grabowski zajęli I miejsce w wojewódzkim finale w szachach na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Serdecznie gratulujemy.

30 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


SPEKTAKL TEATRALNY

25 listopada uczniowie klas 1-3 oglądali transmisję online spektaklu teatralnego pt. "Hachiko". Dzieci z wielką uwagą obserwowały przedstawienie opowiadające o wzajemnych relacjach, emocjach i tworzeniu się więzi pomiędzy psem i jego panem.

29 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASACH PIERWSZYCH I DRUGICH.

25 listopada swoje święto obchodził najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś.
Z tej okazji uczniowie klas pierwszych i drugich przynieśli do szkoły swoje ulubione misie.
Dzieci poznały historię tej popularnej zabawki, brały udział w konkursach plastycznych
oraz w konkursie na największego i najmniejszego pluszowego misia.
Wykazały się kreatywnością i oprócz pluszaków do szkoły przyniosły misie z różnych tworzyw.
Były kolczyki w kształcie misiów, breloczki, gumki do ścierania.
Podsumowaniem dnia było wręczenie słodkich nagród dla wszystkich dzieci oraz Certyfikatów Przyjaciół Pluszowego Misia.


28 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


#LaboratoriaPrzyszłosci

Na kółku krawieckim dzieci uczyły się szycia na maszynach, które zostały zakupione w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Uczniowie prasowali tkaniny, aby przygotować sobie materiał do wyznaczenia linii wykroju na torbę. Następnie uszyli torby typu shopper, które miały w środku szew francuski. Przygotowywanie toreb przyniosło dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji.


22 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


PASOWANIE NA UCZNIA

W naszej szkole miało miejsce pasowanie na pierwszoklasistów. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych przygotowali uroczysty występ. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności wokalne i recytatorskie. Pan dyrektor dokonał oficjalnego pasowania na ucznia. Na zakończenie dzieci miały czas na wspólny poczęstunek w swoich klasach.


22 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


WYKŁAD NA UNIVERSITY OF GREENWICH

Dnia 7 listopada 2022r. absolwent Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach PAWEŁ LECHOCKI poprowadził cykl wykładów na UNIVERSITY OF GREENWICH w Londynie. Tematem wystąpienia było przybliżenie zagadnień blockchainow dla studentów kierunków biznesowych. Warto zauważyć, że Paweł już podczas nauki przejawiał zainteresowanie ekonomią, przedsiębiorczością, szeroko pojętym biznesem oraz językiem angielskim. Pierwszym nauczycielem tego języka był Michał Polakowski, który zaszczepił w Pawle zamiłowanie do kultury angielskiej, jak również inspirował go do systematycznego poszerzania swojej wiedzy.

Pragniemy dodać, że Paweł był w naszej szkole również laureatem konkursu z języka angielskiego. Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu Pawła.

15 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Nasza szkoła wzięła udział w programie "Laboratoria Przyszłości". Otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup wyposażenia rozwijającego umiejętności praktyczne wśród dzieci i młodzieży. W ramach "Laboratoriów Przyszłości" zakupiliśmy sprzęt audio- wizualny oraz pomoce dydaktyczne. Zakupiony sprzęt ma na celu wspomaganie w kształtowaniu i rozwijaniu sprawności manualnych, technicznych, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych i technologii informacyjno- komunikacyjnych. Będzie on użytkowany na lekcjach biologii, chemii, fizyki, matematyki, geografii, techniki, informatyki, a także w edukacji wczesnoszkolnej.

14 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


SZKOŁA DO HYMNU

Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Społeczna Szkoła Podstawowa w Żarach wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". Podczas uroczystego apelu nasi uczniowie zaprezentowali przedstawienie inscenizujące losy naszego kraju i zwycięska walkę o niepodległość. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, a o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego". Wszystkim towarzyszyła podniosła atmosfera.

 

11 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


SPOTKANIE Z PIPPI

27 października nasi najmłodsi uczniowie odwiedzili Zieloną Górę. Był czas na spacer po starym mieście i chwilę relaksu, ale przede wszystkim była to wycieczka do Teatru Lubuskiego. Dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie pt: „Pippi Pończoszanka”. To było nie tylko spotkanie z prawdziwą sceną, ale także wspaniała zabawa z bohaterami spektaklu.
Wycieczka sprawiła tak dużo radości, że już myślimy o kolejnej wyprawie do teatru.

 

04 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


SZACHOWE SUKCESY

Nasi uczniowie zajęli dwa pierwsze miejsca w szachach w ramach Powiatowej Olimpiady Młodzieży w kategoriach Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej.
Serdecznie gratulujemy.

 

 

03 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


SUKCES MATEUSZA NA MISTRZOSTWACH ŚWIATA

Uczeń klasy 8a - Mateusz Rola podczas Tanecznych Mistrzostw Świata Juniorów zajął piąte miejsce w kategorii "Breaking Solo" oraz dwa siódme miejsca w kategorii "Hip hop" solo i w duetach. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

03 listopada 2022r. - www.ssp.zary.pl


SPOTKANIE Z POLICJĄ I STRAŻĄ MIEJSKĄ

W naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej. Podczas wizyty omawiane były zasady bezpieczeństwa na drodze i w internecie.

 

 

28 października 2022r. - www.ssp.zary.pl


KLASY TRZECIE W MUZEUM POGRANICZA ŚLĄSKO- ŁUŻYCKIEGO W ŻARACH

Klasy trzecie udały się do Muzeum Pogranicza Śląsko- Łużyckiego w Żarach. Na miejscu dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat historii regionu, a także brały udział w przygotowanych dla nich warsztatach.

 

28 października 2022r. - www.ssp.zary.pl


POZNAJ POLSKĘ NA SPORTOWO

Uczennica klasy 5a- Antonina Pogorzelec zwyciężyła w lubuskim etapie quizu "Poznaj Polskę na Sportowo" i tym samym zakwalifikowała się do ogólnopolskiego finału, w którym będzie reprezentować nasze województwo. Finał "Poznaj Polskę na Sportowo" odbędzie się 17 listopada w telewizji TVP. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki podczas finału za Tosię i jej brata Aleksandra, który jest absolwentem naszej szkoły, a obecnie uczniem Społecznego Liceum.


 

27 października 2022r. - www.ssp.zary.pl


FINAŁ KONKURSU TABLICZKI MNOŻENIA

11 października w naszej szkole odbył się finał konkursu tabliczki mnożenie dla klas trzecich. Mistrzami zostali: Malwina Lucimińska, Julia Gretkierewicz i Oliwier Suchowiecki, wicemistrzem Maksymilian Futyma. Bardzo dobrze zaprezentowały się Zuzanna Gryglas, Gabriela Topka i Helena Mikoś. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

 

21 października 2022r. - www.ssp.zary.pl


WYCIECZKA DO KARPACZA

W dniach 28-30 września klasy 4-8 udały się na wycieczkę do Karpacza. Po zakwaterowaniu w ośrodku "Mieszko" poszliśmy na spacer podziwiać uroki miasta. Wieczorem bawiliśmy się i tańczyliśmy na dyskotece. Drugiego dnia wybraliśmy się w góry rozkoszować się zachwycającymi widokami Karkonoszy. Od przewodników dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat regionu. Ostatniego dnia, po zjedzeniu śniadania, pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do Żar..

 

18 października 2022r. - www.ssp.zary.pl


RATUJEMY ODRĘ

Nasza szkoła 3 września 2022 roku wraz ze sponsorami zorganizowała piknik rodzinny dla swoich uczniów i ich rodzin na łowisku „Karp” w miejscowości Łazy. Celem było propagowanie postaw proekologicznych i zebranie funduszy na rzecz odbudowy ekosystemu Odry. Wspólnie zebraliśmy ponad 2 tys. zł. Podczas eventu dzieci mogły łowić ryby, dowiedzieć się cennych wskazówek od wędkarzy, przejechać się kładami, a także skosztować pysznych ciast oraz pieczonych kiełbasek.

Na twarzach dzieci widać było uśmiech oraz podekscytowanie. Wszystkim nam towarzyszyła serdeczna i rodzinna atmosfera. Był to miło spędzony czas, podczas którego udało nam się zebrać fundusze na szczytny cel.

Dziękujemy sponsorom oraz wszystkim uczestnikom.

 

17 października 2022r. - www.ssp.zary.pl


 

[Archiwum aktualności]

 


 

 

 

 

Copyright ©  www.ssp.zary.pl - 2010. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.