[STRONA GŁÓWNA]

   

O SZKOLE

     
  Informacje o szkole  
  Samorząd  
  Klasy  
  Zajęcia pozalekcyjne  
  Podręczniki  
  Galeria  
  W obiektywie  
  Multimedia  
     

OSIĄGNIĘCIA

     
  Wzorowi uczniowie  
  Sukcesy  
     

IMPREZY

     
  Kalendarz imprez  
  Zielona szkoła  
     

WSPÓŁPRACA SZKOŁY

     
  Projekty  
     

INNE

     
  Archiwum aktualności  
     
     


 

....::::  PROJEKTY ARCHIWUM  ::::....

Wspólnie z naszym niemieckim partnerem tj. Schule fur Niedersorbische Sprache und Kultur, w Cottbus oraz dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w naszej szkole realizowane są projekty edukacyjne:

2011

REALIZACJA PROJEKTU

Od września rozpoczęły się spotkania tandemowe w Cottbus w ramach projektu „W zgodzie z naturą” – Warsztaty Kultury Polsko-Niemieckiej, które prowadzone są wspólnie z Niedersorbische Sprache und Kultur w Cottbus.
Wizyty odbywają się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
W pierwszych tegorocznych tandemach, których myślą przewodnią była integracja grup polsko-niemieckich, uczestniczyli piątoklasiści z panią Olgą Małek.


2009-2012

„Wespół w zespół z Matematyką bez Granic"

Nasza szkoła od 1 września 2009 r. bierze udział w projekcie "Wespół w zespół z Matematyką bez Granic". W zadanie to zaangażowana jest od ubiegłego roku szkolnego klasa V c oraz pani Marta Sztandera. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowany jest on w okresie od 01.09.2009 do 31.07.2012 .
Cele Projektu to m.in.: podniesienie kluczowych kompetencji uczniów w zakresie: skutecznego porozumiewania się i efektywnego działania w zespole, twórczego rozwiązywania zagadnień problemowych, interdyscyplinarnego spojrzenia na rzeczywistość, pogłębiania znajomości
języków obcych.

2010

Obecnie Społeczna Szkoła Podstawowa rozpoczyna realizację projektu pt. „Śladami naszych małych stolic“, który jest trzecim z kolei projektem edukacyjnym z cyklu projektów „Śladami naszej kultury“ . Dwa poprzednie zapoznały dzieci i młodzież z kulturą i tradycjami łużyckimi, pozwoliły na intensywną naukę języka niemieckiego i zapoznanie się z językiem łużyckim.
Spotkania zaplanowane w Cottbus - obecnym centrum kultury łużyckiej, Żarach – zwanych stolicą Dolnych Łużyc i Biskupinie – najbardziej znanym osiedli kultury Łużyckiej, mają na celu promocję edukacji regionalnej a w szczególności dziedzictwa kulturowego w regionie. Wspólne zwiedzanie „naszych stolic” oraz dwujęzyczne spotkania tandemowe, na których nasi uczniowie i dorośli uczestnicy kursu języka polskiego w Cottbus będą dzielili się wrażeniami, niewątpliwie przyczyni się do wymiany doświadczeń oraz zdobycia nowej wiedzy.
W ramach tego projektu, uczniowie z klas IV i V uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Cottbus pod przewodnictwem kierownika Schule fur Niedersorbische Sprache und Kultur – pani mgr Marii Elikowskiej-Winkler, gdzie uczestnicy projektu zapoznali się z architekturą miasta, tradycjami i kulturą. Zwiedzili muzeum etnograficzne, uczestniczyli w wykładach i pokazie wyrobu tradycyjnych pisanek wielkanocnych. Dodatkową atrakcja była wizyta w zoo, przejazd kolejką wąskotorową oraz seans w planetarium.
Pięciodniowa „ zielona szkoła” w okolice Biskupina pozwoli na dokładne zapoznanie się prehistoryczną, łużycką osadą obronną sprzed około 2700 lat. Uczniowie będą uczestniczyli w warsztatach historycznych przygotowanych przez nauczycieli historii i opiekunów.
We wrześniu odwiedzą nas nasi partnerzy z Schule fur Niedersorbische Sprache und Kultur i wspólnie odbędziemy spacer po mieście Żary. Tym razem to nasi uczniowie będą przewodnikami po zabytkach i architekturze miasta.

2009

Od 11.05.2009r. - 15.12.2009 r. zrealizowany został projekt edukacyjny pt. „ Z językiem sąsiada za pan brat”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie naszej szkoły systematycznie uczestniczyli w cotygodniowych spotkaniach z lektorami niemieckimi. Zapoznawali się również z językiem serbołużyckim śpiewając piosenki w tym języku. Na zakończenie kursu uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności na konferencji zorganizowanej w lutym 2010 r. przez Urząd Miejski w Żarach.

2008

Od 20 maja 2008 r - 19 grudnia 2008 r., zrealizowany został projekt pt. „Śladami wspólnych korzeni – warsztaty kultury polsko – łużyckiej”. Zajęcia w ramach projektu prowadzone były w formie warsztatów artystycznych : muzyczno – plastycznych ( uczyły się piosenek w języku łużyckim lepiły tradycyjne łużyckie sroki (ciasto drożdżowe) i noweletka (ciasto z masy solnej), językowych, kulturowych . Do współpracy zaproszeni byli rdzenni mieszkańcy Dolnych Łużyc i instruktorzy ze Szkoły Języka i Kultury Dolnych Łużyc w Cottbus. Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. Działania w ramach projektu miały na celu zapoznanie uczniów z historią i tradycją ludzi żyjących na terenach Dolnych Łużyc.

2007

Od 2007 roku realizowany jest projekt pt. „Spotkania tandemowe”, gdzie uczniowie z klas IV - VI występują w roli lektorów języka polskiego. Spotkania te odbywają się systematycznie w Schule fur Niedersorbische Sprache und Kultur, w Cottbus i w Społecznej Szkole Podstawowej w Żarach. Uczestnicy rozmawiają w języku polskim, niemieckim i serbołużyckim na wybrany wcześniej temat.
W najbliższym terminie tj. 11 i 20 maja odbędą się spotkania w Cottbus na tematy związane z wiosną i ekologią
 


 

 

 

 

 

Copyright ©  www.ssp.zary.pl - 2010. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.